KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Benešík: Voliči by nás ztrestali za nezodpovědnost
Zpět

Benešík: Voliči by nás ztrestali za nezodpovědnost

Přidáno 30. 7. 2017
Ilustrační foto
Deník Právo

Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík Právu řekl, že koalice KDU-ČSL a STAN byla šitá horkou jehlou a on byl jejím odpůrcem. Odmítl také, že by jeho strana po volbách spolupracovala s ANO.

* Lídr STAN Petr Gazdík se vyjádřil, že vaše strana příliš podléhá průzkumům. Skutečně to vypadalo, že jste po prvních volebních modelech zpanikařili.

Je to jinak. Jedná se o to, že risk jsme nesli my, nikoliv STAN. Oni nic neriskovali, to si řekněme na rovinu. My máme i své průzkumy, vlastní sociologická šetření, která nemedializujeme. Z nich jsme zjistili, že voličské jádro, které nás chtělo podpořit, se pohybuje mezi 7,5 a 9,5 procenta. To byli hlavně voliči KDU-ČSL, naopak voliči STAN byli na vážkách. Lidem, kteří by nás rádi volili, se líbí náš program, ale nebyli si jistí, zda jejich hlas nepropadne. Vyčítali nám, že jsme si zbytečně zvýšili laťku na deset procent. Slyšeli jsme od našich podporovatelů, že chtějí, abychom byli raději s devíti procenty ve Sněmovně než statečně mimo ni. Starostové nás neustále přesvědčovali, že nás voliči odmění za statečnost, ale nám spíš vycházelo, že nás naopak vytrestají za nezodpovědnost.

* Co říkáte na to, že STAN jde do voleb samostatně?

Oni chtěli emancipovat svou značku, nechtěli, aby se jim stalo to samé, co s TOP 09. Přitom naše nabídka byla velkorysá: šest jejich lídrů ku osmi našim. A porovnejte si naše a jejich preference.

* Gazdík také řekl, že o téměř jednomyslném rozhodnutí STAN rozhodl hlavně rozhovor Jiřího Čunka v Právu. Co na to říkáte?

Co se týče Jiřího Čunka, je to zřejmě velmi vlivný politik. Přitom on byl ve skutečnosti velkým podporovatelem koaliční spolupráce KDU-ČSL a STAN, nikdy nebyl proti. Kritizoval některé detaily, říkal, že předsednictvo by mělo mít větší aktivitu a nasazení, ale vždycky tu koalici podporoval.

* Já měl z jeho vyjádření spíš dojem, že koaliční spolupráci od začátku kritizoval.

Vidíte, a to není pravda. Jen vy novináři pořád píšete, že Čunek je teď spokojený, že došlo na jeho slova. Ve skutečnosti koalici na rozdíl ode mě prosazoval a aktivně ji podpořil i na celostátním výboru v Jihlavě, kde jeho emotivní projev dokázal strhnout i pár lidí, kteří by do toho jinak nešli.

* Vy jste do koalice se STAN jít nechtěl?

Takhle ne, k tomu vůbec nemělo dojít. Prosazoval jsem spolupráci, ale v jiném formátu. Potenciál to mělo, a zřejmě i má, ale vadily mi některé věci. Především na to, abychom zavedli novou značku, bylo strašně málo času, bylo to šité horkou jehlou.

* Čunek v Právu nabádal lidovce k povolební spolupráci s ANO Andreje Babiše. Vy si ji umíte představit?

Já to vidím jednoduše. Andrej Babiš veřejně řekl, že si neumí představit, že by seděl v jedné vládě s Marianem Jurečkou a Pavlem Bělobrádkem, což je pro mě jasné slovo. Zásadní otázka vždycky je, jestli bychom se shodli na programu, pokud tedy budou konečně nějaký mít, ale Babiš nás sám vyloučil. Řekl, že s námi jít nechce, a je to vzájemné. Navíc chce také například omezovat obecní zastupitelstva a tím se dostává do nepřijatelné kategorie spolu s Okamurou a komunisty.