KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Hejtman Čunek ocenil docenta Karla Kuběnu
Zpět

Hejtman Čunek ocenil docenta Karla Kuběnu

Přidáno 13. 11. 2017
Ilustrační foto
www.kr-zlinsky.cz

ZLÍN – Záslužné vyznamenání 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy v oblasti oftalmologie předal dnes hejtman Jiří Čunek docentu Karlu Kuběnovi, zakladateli zlínské tradice špičkového očního lékařství. Ocenění 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy, které docent Karel Kuběna dostal přesně v den svých 90. narozenin, bylo ve Zlínském kraji zatím uděleno jen dvěma osobnostem: Daně Zátopkové a Miroslavu Zikmundovi.

Vyznamenání bylo Karlu Kuběnovi předáno při vyhodnocení ankety Pracovník roku ve zdravotních službách Zlínského kraje.

„Pan docent Kuběna přišel jako primář do Zlína z Olomouce, kde mu z náboženských důvodů nebylo umožněno získat profesuru. Během 70. a 80. let zde z malého očního oddělení okresní nemocnice vybudoval centrum očního lékařství tehdejšího Československa," řekl hejtman Jiří Čunek. „Byla tady dvě špičková pracoviště: zatímco Profesor Rybka se zaměřoval na specializovanou léčbu diabetu, pan docent Kuběna rozvíjel léčbu očních nemocí, které ostatně s diabetem úzce souvisejí," dodal hejtman a ocenil především laskavý a vstřícný přístup ke všem pacientům bez rozdílů, kteří potřebovali pomoci.

V r. 1985 se docent Kuběna zasloužil o výstavbu nového očního pavilonu v dnešní Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně s kapacitou 56 lůžek, vybavenou třemi operačními sály, specializovanými ambulancemi s nejmodernějším přístrojovým vybavením. Byla zde zřízena glaukomová poradna, ortoptické ambulance (pro děti s vadami zraku, především s šilháním a tupozrakostí). A především diabetologická ambulance s novým zakoupeným argonovým laserem, t. č. první na jižní Moravě (sloužil i okolním okresům – Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Hodonín, Kyjov). Asi dva roky dojížděli do Zlína vyšetřovat své pacienty i lékaři z brněnské kliniky. V 80. letech v souvislosti s novými trendy v terapii očních komplikací diabetu byla zahájena operativa sklivce a sítnice.

Docent Karel Kuběna je i ve svých devadesáti letech stále pracovně činný – svým pacientům se věnuje určité hodiny v ordinaci syna – také očního lékaře Tomáše Kuběny.