KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Jiří Čunek: Krajské nemocnice se neruší! Dostupnost a kvalita péče se naopak zlepší.
Zpět

Jiří Čunek: Krajské nemocnice se neruší! Dostupnost a kvalita péče se naopak zlepší.

Přidáno 18. 4. 2018
Ilustrační foto
https://www.kr-zlinsky.cz/hejtman-cunek-ke-krajskym-nemocnicim-nic-nerusime-dostupnost-a-kvalita-pece-se-zlepsi-aktuality-14800.html

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dnes, od 15 hodin proběhne v sídle Zlínského kraje pracovní seminář, na kterém bude představena koncepce řízení krajských nemocnic. Před zahájením semináře se hejtman Jiří Čunek stručně vyjádřil ke spekulacím, které se kolem připravované koncepce v uplynulých dnech objevily.

„Smyslem koncepce je zlepšovat kvalitu a dostupnost zdravotnických služeb v kraji a šetřit prostředky, které kraj na zdravotnictví vynakládá. Koncepce je připravovaná a bude realizovaná společně s primáři, vedením nemocnic a dalšími odborníky," informoval hejtman Jiří Čunek a doplnil: „Jako politik, ale i jako občan Zlínského kraje bych samozřejmě nepřipustil, aby se výsledek plánovaných změn jakkoli negativně dotkl dostupnosti a kvality zdravotní péče a komfortu pro pacienty."

Hejtman Jiří Čunek před seminářem vyvrátil některé spekulace a fámy, které se v souvislosti s chystanou koncepcí objevily: „Není pravda, že se budou krajské nemocnice či jejich oddělení rušit, není pravda, že pacienti budou muset kvůli injekcím a dalším běžným zákrokům cestovat dál než doposud, není pravda, že nová koncepce bude pro nemocnice likvidační. Naším cíle je všechny krajské nemocnice rozvíjet, o čemž svědčí miliony investované například do nových pavilonů interny v uherskohradišťské a vsetínské nemocnici a také přístavby budovy pro novou magnetickou rezonanci v Kroměříži.

Hlavním pilířem koncepce řízení krajských nemocnic jsou administrativní opatření, která zefektivní řízení nemocnic a zlepší postavení krajských nemocnic vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. „To nám pomůže přivést do krajského zdravotnictví více peněz na zkvalitnění péče a na odměňování lidí pracujících v našich nemocnicích," dodal za závěr Jiří Čunek a připomněl, že jen díky společnému nákupu léků a centralizaci řízení krajských nemocnic hospodaří na rozdíl od předchozích let všechny krajské nemocnice se ziskem.

Dnes představená koncepce informuje mimo jiné o tom, že:

- Pokud by krajské nemocnice fungovaly centralizovaně, byl by jejich zisk za období 2014 – 2018 o 270 milionů korun vyšší; podobný přínos lze očekávat i do budoucnosti.

- Optimalizací a centralizací nákupu léků a zdravotnického materiálu ušetřily krajské nemocnice za 7 měsíců roku 2017 80 milionů korun; pro budoucnost lze očekávat, že potenciál úspor bude ještě vyšší.

- I díky výše zmíněným úsporám budou do krajských nemocnic nakoupeny přístroje v hodnotě více jak 300 milionů korun.

- Synergie a úspory budou hledány i v rámci obslužných procesů (doprava, účetnictví, personalistika, apod.).

- I díky jednotnému systému řízení a právní subjektivity nemocnic bude Zlínský kraj schopen zajistit například biologickou léčbu rakoviny, roztroušené sklerózy apod., v každé jím zřizované nemocnici.

Celý seminář je pro všechny zájemce přenášen on-line prostřednictvím webových stránek Zlínského kraje - https://www.kr-zlinsky.cz/jednani-zastupitelstva-cl-3908.html