KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Kraj navrhuje Svatý Hostýn a Štípu za národní kulturní památky
Zpět

Kraj navrhuje Svatý Hostýn a Štípu za národní kulturní památky

Přidáno 30. 7. 2017
Ilustrační foto
www.kr-zlinsky.cz

ZLÍN – Dvě významná poutní místa nacházející se na východě Moravy: Svatý Hostýn a Zlín - Štípu navrhuje Zlínský kraj Ministerstvu kultury na prohlášení národními kulturními památkami. Informoval o tom radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

„Byli bychom rádi, kdyby byl oběma těmto pozoruhodným poutním místům přiznán statut národní kulturní památky. Je to jednak věc prestiže, ale zároveň i předpoklad lepších možností čerpání finančních prostředků potřebných na opravy a obnovu těchto památek," řekl Miroslav Kašný.

„V roce 2008 byl národní kulturní památkou prohlášen také Velehrad a tím také začal několikaletý proces obnovy poutního místa financovaný zejména z evropských fondů. Současně se realizovaly i další projekty na podporu cestovního ruchu v okolí Velehradu," dodal radní.

Zlínský kraj byl Ministerstvem kultury osloven letos v březnu, aby na území svého regionu vytipoval významná poutní místa jako architektonické a duchovní dominanty kulturní krajiny. „V současné chvíli jednáme s vlastníky, tedy s farnostmi, a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravujeme upřesňující prostorovou identifikaci těchto významných poutních míst navrhovaných k prohlášení za národní kulturní památky," sdělila Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje.