KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Lidovci a Starostové ve Zlínském kraji představili kandidáty do voleb
Zpět

Lidovci a Starostové ve Zlínském kraji představili kandidáty do voleb

Přidáno 22. 6. 2017
Ilustrační foto

V pondělí 19. června 2017 představili Lidovci a Starostové ve zlínském interhotelu Moskva společnou kandidátku do voleb do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října 2017.

V čele kandidátky stojí poslanec a předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ze Strání. Druhé místo na kandidátce patří starostce z Valašských Klobouk Elišce Olšákové z hnutí STAN. Hned za ní je pak další v pořadí lidovecký poslanec ze Šumic Ludvík Hovorka. Čtvrým kandidátem je starosta Lidečka Vojtěch Ryza (KDU-ČSL) a první pětici uzavírá Jaroslava Müllerová, zástupkyně ředitele ZŠ Mikoláše Alše ve Zlíně (STAN).

Na kandidátce je celkem pět starostů, tři místostarostové, jeden primátor, jeden člen rady Zlínského kraje, dva poslanci, tři podnikatelé, dva učitelé, jeden advokát, jeden ředitel neziskové organizace, jeden ředitel polikliniky, jeden psycholog, jedna sociální pracovnice. Celkem 14 členů KDU-ČSL a 8 kandidátů hnutí STAN. 7 žen a 15 mužů.

PŘEDSTAVENÍ KANDIDÁTŮ

1. Mgr. Ondřej Benešík (KDU-ČSL), poslanec, Strání

Narozen 27. června 1976 v Uherském Hradišti. Je ženatý, s manželkou Jitkou mají dva syny Ondru a Martina a dceru Lucku. Od roku 2006 je členem Zastupitelstva Zlínského kraje. V letech 2010 – 2014 byl starostou obce Strání. Po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se stal poslancem a předsedou Výboru pro evropské záležitosti. Externě spolupracoval s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Od roku 2015 je rovněž místopředsedou KDU-ČSL pro zahraniční a evropskou politiku. Má praktické zkušenosti ze všech stupňů politiky, od komunální až po evropskou úroveň.
Více informací o lídrovi na www.benesik.cz.

2. Mgr. Eliška Olšáková (STAN), starostka, Valašské Klobouky

Narodila se v roce 1968, je vdaná a má dvě dospělé děti. Vystudovala Fakultu humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Od roku 1990 pracovala pro Městský úřad Valašské Klobouky nejprve jako matrikářka, poté vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel. Zároveň od roku 2011 vykonávala agendu manažera kvality. Od roku 2014 je starostkou města Valašské Klobouky, členkou Sociálního výboru Zlínského kraje a členkou Týmu pro dohodu Zlínského kraje. Celý profesní život pracuje s lidmi a pro lidi, k jejím koníčkům patří cestování a sport. Volný čas ráda tráví s rodinou. Prioritu ve své práci dává komunikaci s občany, sociální oblasti, podpoře spolků, které se významnou měrou podílejí na společensko - kulturním životě ve městě. Sociální síť: má profil na Facebooku, lze se o ní dozvědět i na Facebooku města, či na webu www.valasskeklobouky.cz

3. Ing. Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), poslanec, Šumice

Narozen 13. 6. 1963 v Uherském Hradišti. Bydlí v Šumicích. Manželka Vladimíra pracuje jako zdravotní sestra. V roce 2002 a v roce 2006 byl zvolen poslancem Parlamentu České republiky. Ve volebním období 2006 – 2010 se věnoval především zdravotnictví a sociální politice. Během let 2008 – 2009 se mu podařilo zabránit privatizaci zdravotních pojišťoven, státních nemocnic a přeměně veřejného zdravotního pojištění na soukromé. Po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se stal poslancem a členem Výboru pro zdravotnictví.

4. Ing. Vojtěch Ryza (KDU-ČSL), starosta, Lidečko

Od narození bydlí v Lidečku, je mu 46 let. Je ženatý a společně se svojí manželkou Lenkou má 4 děti - Vojtu, Marii, Amálii a nejmladší Lucii. Vystudoval VUT Brno Fakultu technologickou ve Zlíně. Po vysoké škole pracoval v elektrokonstrukci a v roce 1998 byl zvolen za místostarostu obce. Od roku 2002 až doposud je starostou obce Lidečko. Od roku 2005 je předsedou Místní akční skupiny Hornolidečska a od roku 2011 je předsedou Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje.
Mezi jeho hlavní prioritu patří zejména udržitelný rozvoj venkova a podpora obcí, dále podpora rodin, vzdělávání mladých lidí a podpora bydlení především na venkově. Také podpora zaměstnanosti v regionu a dopravní dostupnost, aby se mladí schopní lidé nestěhovali do velkých měst.
Má rád rodinu, sport a hudbu. Relaxuje u fyzické práce a v přírodě. Nejvíce si váží obětavých pracovitých lidí, kteří dělají něco pro druhé. Výsledkem práce těchto lidí bylo to, že obec Lidečko se hrdě hlásí k titulu Vesnice roku 2008.

5. Mgr. Jaroslava Müllerová, Ph.D., (STAN), zástupkyně ředitele ZŠ Mikoláše Alše, Zlín

Bydlí ve Zlíně, je vdaná, má tři děti. Vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě UP v Olomouci. Řadu let pracovala jako speciální pedagog u dětí se zdravotním postižením, externě jako pedagog na Fakultě humanitních studií UTB a v dramatickém ateliéru Zlínské vyšší odborné školy umění. V současné době působí jako zástupkyně ředitelky v základní škole ve Zlíně. Je zastupitelkou města Zlína. Mezi její koníčky patří cestování, cyklistika, hokej, fotbal, práce s dětmi, zdobení perníčků a oddávání snoubenců.
V anketě „Zlatý Ámos“o nejoblíbenějšího učitele získala titul Ámos sympatie, je autorkou netradičních třídních schůzek a „víkendovek“ pro rodiče a žáky 1. tříd. Má zájem se věnovat především oblasti školství a oblasti sociální.

Další kandidáti
6. Ing. Pavel Karhan (KDU-ČSL), podnikatel, Holešov
7. Mgr. Štěpán Bekárek (KDU-ČSL), učitel, Kroměříž
8. Ing. Tomáš Pifka (STAN), místostarosta, Vsetín
9. Mgr. Miroslav Kašný (KDU-ČSL), radní RZK, Zlín
10. Josef Bazala (KDU-ČSL), starosta, Staré Město
11. Mgr. Ivana Majíčková, MBA (STAN), starostka, Kunovice
12. Mgr. Aleš Dufek (KDU-ČSL), advokát,Zlín
13. Antonín Koňařík (STAN), starosta, Hovězí
14. PhDr. Pavel Motyčka, Ph.D. (KDU-ČSL), místostarosta, Kroměříž
15. Mgr. Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL), ředitelka Diakonie, Valašské Meziříčí
16. Ing. Petr Galatík (STAN), podnikatel, Zdounky
17. Ing. Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL), ředitel Městské nemocnice a polikliniky, Uh. Brod
18. Markéta Halaštová (KDU-ČSL), sociální pracovnice, Fryšták
19. Jindřich Motýl (STAN), podnikatel, Rožnov pod Radhoštěm
20. Mgr. Alžběta Volfová (KDU-ČSL), psycholožka, Zlín
21. Mgr. Simona Hlaváčová (KDU-ČSL), místostarostka, Vsetín
22. MUDr. Miroslav Adámek (STAN), primátor, Zlín

CO NABÍZÍ KOALICE LIDOVCŮ A STAROSTŮ PRO OBYVATELE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Novou generaci politiků

Naším hlavním poselstvím blížících se parlamentních voleb je nabídka nové generace politiků, kteří nejsou zatíženi politickými skandály nebo temnou minulostí devadesátých let a přitom již ve svém profesním životě něco dokázali. Chceme být skutečnou alternativou pro občany, kteří již mají dost politiků zatažených do starých konfliktů, afér a sporů. Jsme pozitivní, nabízíme lidem alternativu nové generace politiků. Je to síla, které můžete důvěřovat - síla těch, kteří nezklamali v malém, a proto nezklamou ani ve velkém.

Zkušenost a znalost regionu

Někteří shánějí negativní informace proti svým politickým konkurentům nebo prodávají pouze známé mediální tváře. My pracujeme jiným způsobem. Naše kandidátka je nabita zkušenými lidmi z vedení řady měst a obcí našeho kraje nebo lidmi, kteří již ve svých profesních životech dokázali být úspěšní a užiteční pro své okolí. Zvolili jsme silný tým, který dokáže oslovit většinu obyvatel Zlínského kraje. Zastáváme princip subsidiarity, tedy hledání řešení nejprve na té nejnižší úrovni, a až poté na těch dalších. To máme jako lidovci a starostové společné. To je základ naší politiky. Síla každé společnosti vyrůstá zdola. My říkáme: „Co je dobré pro rodinu, je dobré i pro obec, pro kraj a pro celou zemi.“

Program pro lepší budoucnost nás všech

LIDOVCI A STAROSTOVÉ nejsou marketingovým výtvorem. Politiku děláme odpovědně a poctivě. Není to pro nás jen hra sloganů a slibů. Proto máme zpracovaný konkrétní program pro lepší budoucnost naší země. Budeme podporovat rodiny, rozvoj obcí a měst, zjednodušení komunikace občana se státem, dostupné zdravotnictví nebo kvalitní a užitečné vzdělání, které je klíčem k prosperitě. Společně klademe maximální důraz na modernizaci společnosti, na digitalizaci nebo na vysokorychlostní internet. Chceme, aby bylo možné žít a pracovat i v menších obcích a městech, a přitom být ve spojení s celým světem.

VYBRANÉ PROGRAMOVÉ PRIORITY KOALICE „LIDOVCI A STAROSTOVÉ“ nejen pro Zlínský kraj

Podpora rodin

  • Budeme podporovat pracující rodiče daňovým zvýhodněním: zvýšení roční slevy na poplatníka a navýšení slevy na děti v rámci daní.

  • Uvolníme daňový strop 60 300 Kč při vrácení daně.

  • Umožníme dobrovolný společný vyměřovací základ u manželů pro výpočet důchodů: sociální pojištění manželů.

  • Podpoříme obce a města v budování finančně dostupného bydlení pro mladé rodiny a seniory s regulovaným nájmem (Státní fond rozvoje bydlení).

  • Zajistíme vhodné socioekonomické podmínky pro dobré fungování rodin. Cílem je finanční zajištění rodiny, slučitelnost práce a rodiny a služby péče o děti a seniory, které rodinám umožní získat dostatek volného času pro osobní růst a zkvalitnění rodinných vztahů.

  • Zvýhodněné hypotéky podle počtu vyživovaných dětí: Podpoříme zajištění vlastního bydlení zvýhodněnými hypotékami s příspěvkem na úhradu části úroků za každé vyživované dítě.

Rozvoj měst a obcí a zlepšení života občanů

  • Silný kraj, silná obec: Zabráníme centralizaci veřejné správy. Prosadíme princip: „Méně dotačních titulů z ministerstev, více přímých peněz do rozpočtů kraje a obcí.“

  • Zajistíme dobudování kanalizací a čistíren odpadních vod (ČOV) v malých obcích a modernizaci všech zastaralých ČOV.

  • Zachováme policejní služebny v obcích.

  • Podporujeme zachování České pošty, či jejich smluvního partnera tak aby byly skutečně dostupné na celém území ČR ve stávající míře.

  • Podporujeme pojízdné prodejny, které umožní dostupnost prodeje v každém koutu naší republiky.

  • Zasadíme se o to, aby dojezdy Rychlé zdravotní služby a hasičů byly v zákonné lhůtě i v odlehlých koutech republiky.

  • Skoncujeme se zastaralým principem „místní příslušnosti“: Občan (nebo podnikatel) má mít možnost vyřídit svoji věc na kterémkoli úřadě veřejné správy, a to bez ohledu na institut takzvaného „trvalého bydliště“.

  • Občan má vejít ve styk s veřejnou správou pouze na jednom místě – např. na Czechpointu (který je dnes na téměř každé z 6 000 obcí), příp. na internetu.

  • Jedna žádost, jedno řízení: Je-li ze zákona podmínkou pro vyřízení žádosti občana součinnost jiných orgánů státu, má o součinnost požádat úřad, nikoli občan. Povinnost dokládat údaje má mít stát, ne občan: Má-li stát v jakékoli databázi o občanovi uloženy údaje, není možné je znovu od občana žádat.


Zajistíme dostupnost a zvýšíme kvalitu zdravotní péče

  • Dokončíme kroky ke komplexnímu řešení organizace a financování paliativní a hospicové péče. Podpoříme všechny formy péče o nevyléčitelně nemocné: mobilní hospicová péče, odlehčovací péče, ambulance bolesti, kamenné hospice.

  • Zaměříme se na řešení nedostatku lékařů v menších sídlech, každá obec nad 1000 obyvatel si zaslouží svého praktického, dětského a zubního lékaře: zejména zavedením motivačních programů pro mladé lékaře, bonifikace výkonu zdravotní péče v malých sídlech. Vykonáme systémové změny k podpoře menších venkovských ambulancí praktických lékařů a zubních lékařů: tzv. malá praxe.

  • Posílíme kompetence praktických lékařů.

  • Zajistíme efektivní rozmístění specializovaných center s nákladnou zdravotnickou technikou s cílem zajistit vyváženou regionální dostupnost.

  • Nalezneme další finanční zdroje do zdravotnictví, např. část výnosů z prodeje tabákových a alkoholických nápojů adresovat na preventivní programy, řešení spoluúčasti pacientů atd.

  • Podpoříme venkovské lékárny: např. zavedením dispenzační taxy za výdej léčivého přípravku bez vazby na cenu, vytvořením podmínek pro rovný přístup lékáren a jejich pacientů k dodávkám léčiv.


Vzdělání – klíč k prosperitě

  • Kvalitní a kvalifikovaný učitel musí být dobře zaplacený a motivovaný k dalšímu vzdělávání. Proto zvýšíme průměrnou mzdu pedagogických pracovníků na úroveň 130 % průměrné mzdy v národním hospodářství do roku 2021. Nepřipustíme učitele „druhé kategorie“ podle mzdy (např. církevní školy).

  • Nedostatek učitelů některých oborů vyřešíme zavedením pružného systému začlenění odborníků (včetně zahraničních), lektorů jazyků, uměleckých mistrů s možností dosažení potřebné kvalifikace na fakultách připravujících budoucí učitele.

  • Zajistíme dostatek míst v mateřských školách pro děti od tří let.

  • Podpoříme rozvoj alternativních forem předškolního vzdělávání: lesní mateřské školky, domácí vzdělávání aj.

  • Zavedeme předmět „Praktická připravenost pro život“ zahrnující brannou výchovu, sport, praktické vzdělávání, finanční gramotnost, zvyšování povědomí o národní kultuře. Současně s tím podpoříme rozvoj občanského vzdělávání a etické výchovy.

  • Prosadíme větší jazykovou gramotnost, např. tím, že část dětských TV pořadů bude vysílána v cizím jazyce, filmy upřednostníme v původním znění s titulky.

  • V návaznosti na financování regionálního školství prosadíme reformu financování církevních a soukromých škol.

  • Prosadíme více peněz na sport: 1 mld. obcím v rámci navýšení RUD na dotace související s činností místních klubů.Budeme podporovat zájmová mládežnická sdružení a neprofesionální sportovní oddíly typu Orel nebo Sokol.